fbpx
Blog firmowy

Jaki przewód do domofonu lub wideodomofonu?

Jesteś na etapie projektowania lub wykonywania instalacji elektrycznej wokół swojego domu? Nie zapomnij o instalacji do domofonu lub wideodomofonu oraz do automatyki do bramy. Sprawdź jakie przewody położyć i co zrobić aby na ścianach nie wisiały zbędne kable.

1. Furtka <=> Dom / Skrzynka bezpieczników

Od furtki do rozdzielni elektrycznej, gdzie spotykają się wszystkie bezpieczniki, różnicówki i inne zasilacze kładziemy przewód ziemny, najlepiej żelowy.

Ziemny oznacza, że nadaje się do położenia bezpośrednio w wykopanym rowie i przysypania ziemią, oczywiście z zachowaniem wszelkich przepisów i obostrzeń dotyczących tej czynności.

Żelowy – jak sama nazwa wskazuje, gdzieś musi być żel w tym przewodzie. Wszystkie te cienkie kabelki (patrz rys. poniżej) otoczone są cieniutką folią, a wewnątrz jest specjalna substancja żelowa, w której „pływają” cieniutkie kabelki. Obecność żelu = brak wody w izolacji, a to z kolei oznacza, że przewód jest bardziej trwały i odporny na warunki „wilgotne”.

jaki przewód do domofonu

Ilość żył 5×2 (czyli pięć par). Nawet gdy potrzebujemy tylko 4 żyły. Po co? Ano po to aby w przyszłości mieć coś w zapasie.

Jeśli odległość między furtką a zasilaczem (skrzynka bezpieczników) jest mniejsza niż 30 m, wystarczą przewody o przekroju 0,5mm2. Powyżej 30 m – 0,75mm2.

Fantastycznie będzie (dla instalatora) jak każda żyła będzie oznaczona inaczej, czyli każdy z tych cienkich przewodów będzie mieć inny kolor. Najczęściej przewody są parowane, czyli pomarańczowy jest w parze z białym, który ma cienki pasek pomarańczowy, zielony z zielonym itd. Montaż wtedy jest łatwiejszy i szybszy.

Mimo, że ziemny można kłaść bezpośrednio w ziemi to lepiej jest położyć ten przewód w plastikowej rurce instalacyjnej (gładkiej, nie karbowanej). Daje to dodatkową ochronę podczas późniejszych prac ziemnych oraz bardzo ułatwia wymianę przewodu w przyszłości (nie trzeba kopać, po prostu wyciągnąć stary przewód jednocześnie wciągając nowy – tyle).

Aktualizacja: 
Po ostatnich doświadczeniach jednak najlepszą opcją jest położenie dwóch skrętek komputerowych ziemnych (UTP). Ta opcja wydaje się być najlepszą gdy jeszcze nie wiadomo jak sprzęt będzie montowany.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na wideodomofony w wersji IP, a nie każdy producent ma w swej ofercie sprzęt oparty na technologii dwuprzewodowej.

2. Skrzynka bezpieczników <=> Panel wewnętrzny

Tutaj już nie jest tak rygorystycznie. Może być przewód sieciowy lub domofonowy. Ważne, żeby miał żył tyle co ten żelowy na zewnątrz. Ten przewód układamy w ścianie razem z innymi przewodami instalacji elektrycznej. Doprowadzamy do miejsca gdzie ma wisieć panel zewnętrzny. Kładąc instalację w ten sposób możemy być pewni, że po zamontowaniu panelu wewnętrznego nie będą wisieć żadne przewody. Instalacja będzie estetyczna.

Nawet jeśli zdecydujesz się na domofon, który ma zasilacz z wtyczką, zawsze można przerobić zasilacz na taki, który pozwoli schować przewody w ścianie.

Pamiętaj aby zostawić zapas przewodów z każdego końca. Co najmniej 50cm z każdej strony, aby montaż przebiegł szybko, sprawnie i bezproblemowo.

3. Panel zewnętrzny <=> Elektrozaczep w furtce i Napęd do bramy

Jeśli w twoim ogrodzeniu będą słupki murowane warto dodatkowo umieścić przewód od miejsca, w którym będzie zamontowany panel zewnętrzny do miejsca gdzie będzie zamek furtki. Tu wystarczy przewód 2-żyłowy.

Dodatkowy przewód 2-żyłowy umieszczony na trasie panel zewnętrzny <=> automat do bramy pozwoli w przyszłości otwierać/zamykać bramę domofonem. Opcja bardzo przydatna. Otwierasz bramę nie zastanawiając się gdzie masz w danej chwili pilota do bramy. Koszt wykonania na tym etapie bardzo niewielki.

Podsumowanie

 • Od furtki do skrzynki elektrycznej w domu – przewód domofonowy, żelowy, ziemny lub podwójna skrętka komputerowa (UTP), ziemna
 • Od skrzynki elektrycznej do panela wewnętrznego – przewód domofonowy (lub sieciowy) w białej lub szarej osłonie lub podwójna skrętka komputerowa.
 • Zostaw po 50 cm przewodu w zapasie do poprawnego montażu.
Jaki sprzęt wybrać?


Jeśli nie wiesz co wybrać sprawdź co polecamy i co mamy do zaoferowania. 

Zadzwoń, napisz maila lub skontaktuj się przez Facebook.

Sprzedajemy sprzęt, który bardzo dobrze się sprawuje, a przy okazji dobrze wygląda.z

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

12 Replies to “Jaki przewód do domofonu lub wideodomofonu?”

 1. Witam,
  Jestem kompletnym laikiem, więc proszę o podpowiedź: jeśli domofon na bramie jest zasilany z zasilacza (rozdzielni) to unifony mają zasilanie już z domofonu czy też niezależnie z rozdzielni ? Wydawało mi się, że unifony łączy się bezpośrednio kablami od domofonu.

  dziękuję

  1. Michale,
   to zależy jaki będziesz mieć domofon. Jeśli cyfrowy i w wersji słuchawkowej to unifon najczęściej łączy się bezpośrednio z panelem bramowym przewodem dwużyłowym (centralą domofonu jest panel bramowy). Jeśli mowa o wersji analogowej domofonu to wtedy przewód musi być co najmniej 4-ro żyłowy i iść do centralki domofonowej, która jest montowana w rozdzielnicy i dalej do słuchawki.
   Umiejscowienie przewodów w rozdzielnicy dodaje estetyki, ponieważ w niej łączą się wszystkie przewody (np zasilacz, o którym wspomniałeś). Te, które idą od furtki łączą się z tymi co idą od unifonu. To co przedstawiłem w powyższym artykule pozwala na montaż prawie każdego domofonu lub wideodomofonu bez wiszących przewodów np przy słuchawce. Także podsumowując: wszystko zależy od tego jaki domofon wpadł Tobie w oko.
   Pozdrawiam!

  1. Jacku,
   po pierwsze dużo wygodniej umieścić kabel w rurce gładkiej niż w karbowanej (szczególnie gdy nie ma pilota w peszlu), po drugie, tak naprawdę peszel zwykły bardzo szybko kruszeje i „rozpada się w rękach”. Rurka jest bardziej solidna. Najlepiej puszczać w niebieskiej rurze karbowanej zwanej „Arot”. Jest wytrzymała, karbowana na zewnątrz i gładka w środku – przeznaczona na instalacje ziemne. Jednak trzeba pamiętać, że najmniejsza średnica wewnętrzna takiej rury to 40mm.

 2. Jeśli dobrze zrozumiałem to przewód domofonowy idzie od furtki do panelu wew. W domu poprzez skrzynkę? Czy jeszcze jakieś przewody??

  1. Tak, a dokładniej jeden przewód idzie od furtki do skrzynki elektrycznej (ziemny), drugi (już nie ziemny) od skrzynki elektrycznej do panela/słuchawki w domu. Jeśli w domu ma być więcej niż jeden panel to od skrzynki musi iść przewód do każdego panelu/słuchawki. Jeśli chcesz sterować bramą wjazdową to musisz położyć przewód co najmniej dwużyłowy od furtki do napędu bramy.

  1. Najlepiej puścić dwie „ziemne” skrętki. Ziemne czyli żelowane lub zabezpieczone w inny sposób. Jeśli puścisz dwie sztuki to wszystko na tym zrobisz.

 3. Witam mam pytanie kupilem wideo domofon Virone vdp61 ktora obsługuje brame i furtke. Mam poprowadzone kable zelowe osmio zylowe z domu do furtki i bramy osobno (tak mi doradzono).Doweloper zrobil kable od rozdzielni w miejscu gdzie bedzie wszystko polaczone do wyswietlacza (panel sterowania) kabel kat5 cztery zyly. Jest za malo zyl musze dołożyć kolejny kabel pytanie czy kabel kat 5 to wogole jest odpowiedni kabel. Prosze o porade

  1. Najlepszym (najbardziej uniwersalnym) na tę chwilę jest przewód UTP5e ziemny do ziemi i zwykły do wewnętrznych instalacji. A to jak dokładnie ma być położony to należałoby przestudiować instrukcję wideodomofnu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jesteśmy na Facebooku

Oferta Bram Stal

Domofony

do mieszkań, domów i firm

Inteligentny dom

najnowsze technologie

SERWIS

i naprawy gwarancyjne

Szybki kontakt

 • +48 502-552-402
 • +48 505-133-371
 • +48 788-053-846
 • info@e-bramstal.pl

Ostatnio na blogu

 • Informacje ,

Czym są te sceny?

Scena – spotykamy się z tym określeniem bardzo często czytając opisy, słuchając lub oglądając relacje dotyczące nowości w tematyce inteligencji…