fbpx
Blog firmowy

Jakie przewody do napędu? Czyli instalacja elektryczna pod napęd bramy skrzydłowej

Jeśli jeszcze nie masz kostki na podjeździe ani pięknie utrzymanego trawnika to jest to odpowiedni czas aby pomyśleć o wykonaniu instalacji elektrycznej pod napęd. Tym razem weźmiemy pod lupę instalację pod automatykę bramy skrzydłowej.


Jeśli twoja brama ma być bramą suwaną to sprawdź proszę ten wpis – znajdziesz tam opis instalacji pod taką właśnie bramę.

Warto też zapoznać się z wpisem dotyczącym okablowania pod domofon lub wideodomofon. Bo jak robić instalację to najlepiej za jednym razem 😉


OK, a więc jak? Od czego zacząć?

Zaczniemy od zapoznania się z prostym schematem instalacji elektrycznej do napędu bramy skrzydłowej.

Instalacja elektryczna do napędu bramy skrzydłowej

Napęd bramy skrzydłowej ma w większości przypadków centralę sterującą jako osobną puszkę. Należy wstępnie przewidzieć jej umiejscowienie, ponieważ centrala jest punktem, do którego musimy doprowadzić wszelkie przewody.

Zasilanie napędu bramy

Zasilanie to nic innego jak przewód ziemny o przekroju minimum 3×1,5mm2. Przewód ziemny charakteryzuje się czarnym kolorem izolacji, jest grubszy od innych przewodów o tym samym przekroju żył i bardziej sztywny. Ponad to taki przewód jest odporny na warunki panujące w ziemi.

Sterowanie bramą z przycisku wewnątrz domu

Popularnym rozwiązaniem jest sterowanie bramą z przycisku w domu. Wtedy należy położyć dodatkowo 2-żyłowy przewód od domu do centrali napędu. Jeśli jednak planujesz sterować bramą z domofonu lub wideodomofonu sprawdź wpis dotyczący instalacji domofonowej.

Instalacja pod fotokomórki

Fotokomórki są podstawowymi elementami zabezpieczającymi. Składają się z dwóch elementów. Jedna jest nadajnikiem (TX) i nadaje wiązkę do odbiornika (RX). Jeśli wiązka dociera do odbiornika bez problemu, obwód jest zamknięty i brama może się poruszyć. Jeśli wiązka jest przerwana – brama nie ruszy.

Jeśli chodzi o fotokomórki to schemat prowadzenia przewodów jest dokładnie taki sam jak w przypadku bramy suwanej.

Fotokomórki Came DIR

Do fotokomórki położonej na bliższym słupku poprowadź przewód 4×0,5mm2 do dalszej wystarczą 2×0,5mm2. Jednak najlepiej poprowadzić 4×0,5mm2 do każdej z nich (nie zawsze idzie dostać przewód 2×0,5mm2).

Fotokomórki montowane są na wysokości ok 50cm nad ziemią. Pamiętaj też o pozostawieniu zapasu montażowego (ok 30cm).

Lampa sygnalizacyjna z anteną

Warto zastosować ten element dodatkowego wyposażenia. Lampa informuje swoim miganiem, że brama jest w ruchu. Daje znać z daleka, że sygnał z pilota dotarł do centrali i centrala uruchomiła bramę.

Lampa sygnalizacyjna BENINCA IRI

Do lampy należy doprowadzić od centrali dwa przewody. Jeden będzie zasilać lampę i do tego w zupełności wystarczy przewód 2×0,75mm2. Drugim przewodem będzie przewód antenowy RG-58 (taki jak na zdjęciu poniżej).

Przewód antenowy RG-58

Na koniec najważniejsze – zasilanie siłowników

Od centrali do każdego siłownika trzeba poprowadzić przewody 4×1,5mm2. Przewody muszą być ziemne (czyli w czarnej izolacji, grubsze i sztywne). Można kłaść je bezpośrednio w ziemi – są odporne na warunki w niej panujące. Siłowniki montowane są na wysokości, która podyktowana jest konstrukcją bramy (lub dorabiane są specjalne elementy montażowe gdy brama nie została zaprojektowana pod siłowniki). Dlatego dobrze jest pozostawić minimum 50 cm zapasu.

Jakie napędy będą działać przy takiej instalacji?

Tak przygotowana instalacja pozwoli na zamontowanie każdego zestawu automatyki do bram skrzydłowych. Bez względu na to czy zdecydujesz się na siłowniki z silnikami 230V czy 24V.

Poniżej też znajdziesz listę najbardziej popularnych siłowników do bram skrzydłowych:

 • BENINCA BILL, BOB, BN
 • CAME AXI, KRONO, ATI
 • NICE WINGO, TOO, HOPP
 • SOMMER TWIST E, TWIST XL
 • FAAC 414, 415, S418

Podsumowanie

 • Przewody wybieraj zgodnie z przeznaczeniem i używaj tylko bardzo dobrej jakości.
 • Zawsze zostaw odpowiedni zapas przewodu z każdej strony.
 • W przypadku słupków murowanych przed zalaniem ich betonem wpuść rurkę w słupek z odpowiednimi przewodami. Osobną rurkę do przewodów do lampy i osobną na fotokomórki. Przewody do fotokomórek wypuść ze słupka na wysokości ok. 50cm nad ziemią i pozostaw odpowiedni zapas „montażowy”.
 • Jeśli dziś nie widzisz sensu w montażu automatyki do bram to i tak przemyśl jeszcze raz wykonanie instalacji elektrycznej. W przyszłości wykonanie takiej instalacji wyjdzie znacznie drożej.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

One Reply to “Jakie przewody do napędu? Czyli instalacja elektryczna pod napęd bramy skrzydłowej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jesteśmy na Facebooku

Oferta Bram Stal

Domofony

do mieszkań, domów i firm

Inteligentny dom

najnowsze technologie

SERWIS

i naprawy gwarancyjne

Szybki kontakt

 • +48 502-552-402
 • +48 505-133-371
 • +48 788-053-846
 • info@e-bramstal.pl

Ostatnio na blogu

 • Informacje ,

Czym są te sceny?

Scena – spotykamy się z tym określeniem bardzo często czytając opisy, słuchając lub oglądając relacje dotyczące nowości w tematyce inteligencji…