fbpx
Blog firmowy

Jakie przewody do napędu? Czyli instalacja elektryczna pod napęd bramy suwanej

Jeśli jesteś na etapie prac ziemnych między domem a ogrodzeniem to pamiętaj o wykonaniu instalacji elektrycznej do bramy automatycznej.

Nawet jeśli na tę chwilę uważasz, że to zbędny bajer i nigdy tego (napędu do bramy) nie będziesz montować to warto mimo wszystko wykonać taką instalację. Na tym etapie koszt nie jest wysoki, a w przyszłości zmiana decyzji nie będzie Cię kosztować majątku oraz czasu potrzebnego do rozbiórki idealnie ułożonej i dopasowanej kostki brukowej.

Jeśli chcesz położyć również przewód do domofonu lub wideodomofonu sprawdź jak to poprawnie zrobić.


OK, konkrety. Co, gdzie, jak i którędy?

Poniżej prosty schemat ukazujący całą instalację elektryczną potrzebną do zasilenia napędu do bramy suwanej oraz akcesoriów.

Instalacja elektryczna do napędu bramy suwanej

Napęd bramy suwanej ma wbudowaną centralę sterującą i to ona jest “centrum dowodzenia”. W centrali spotykają się wszystkie przewody.

Zasilanie napędu bramy

Od skrzynki elektrycznej do centrali prowadzimy przewód ziemny minimum 3×1,5mm2. Przewód ziemny zawsze jest przewodem czarnym i jest grubszy od innych przewodów o tym samym przekroju żył. Do tego przewód ziemny jest odporny na warunki panujące w ziemi.

Nie daj się skusić na położenie przewodu białego (przeznaczonego do instalacji wewnątrz pomieszczeń) włożonego do rurki lub peszla. Prędzej czy później z rurce zbierze się woda i przewód (w którym płynie prąd) przeznaczony do wnętrz będzie leżał w rurce pełnej wody.

Sterowanie bramą z przycisku wewnątrz domu

Jeśli chcesz sterować bramą z przycisku umieszczonego w domu polecam umieścić dodatkowy przewód, który będzie mieć co najmniej dwie żyły.

Instalacja pod fotokomórki

Fotokomórki są podstawowymi elementami bezpieczeństwa. Składają się z dwóch elementów. Jedna jest nadajnikiem (TX) i nadaje wiązkę do odbiornika (RX). Jeśli wiązka dociera do odbiornika bez problemu, obwód jest zamknięty i brama może się poruszyć. Jeśli wiązka jest przerwana – brama nie ruszy.

Fotokomórki Beninca Pupilla

Do bliższej fotokomórki (tej bliżej napędu) poprowadź przewód 4×0,5mm2 do dalszej wystarczą 2×0,5mm2. Jednak najlepiej poprowadzić 4×0,5mm2 do każdej z nich (zawsze zostanie zapas).

Fotokomórki montowane są na wysokości około 50cm od ziemi – pozostaw odpowiedni zapas przewodu (ok. 30cm).

Jeśli nie masz możliwości przeciągnąć przewodów na drugą stronę bramy, nie martw się. Istnieją rozwiązania bezprzewodowe.

Lampa sygnalizacyjna z anteną

Podstawowym zadaniem tego elementu zestawu napędu do bramy jest sygnalizacja ruchu bramy. Jeśli brama jest w ruchu lampa miga. Niby nic, niby niewiele ale w ciemną noc, przy braku lamp ulicznych z daleka zobaczysz czy napęd „chwycił” polecenie wysłane z pilota.

Lampa sygnalizacyjna z wbudowaną anteną NICE ELAC / ELDC
Lampa sygnalizacyjna z wbudowaną anteną NICE ELAC / ELDC

Lampy sygnalizacyjne zasilane są napięciem stałym (DC) lub zmiennym (AC). Na etapie układania przewodów raczej nie wiadomo jaka będzie zastosowana lampa. Dlatego najlepiej zabezpieczyć się w przewód, który będzie nadawać się do obu rozwiązań.
Takim przewodem jest zwykły przewód 2×0,75mm2

Długość wystającego ze słupka przewodu powinna być wystarczająca do poprawnego montażu (ok. 30cm).

Oprócz sygnalizacji lampa może mieć ukrytą pod kloszem antenę, która zwiększa zasięg działania pilota.
Wtedy oprócz zasilania potrzebny będzie przewód antenowy RG58 – dokładnie taki sam jakiego używa się do anten CB-radia.

Przewód antenowy RG-58
Przewód antenowy RG-58

Przełącznik kluczykowy

Tu sprawa jest bardzo prosta. Do przełącznika należy doprowadzić przewód czterożyłowy o przekroju 1mm2 (4x1mm2).

Przełącznik kluczykowy NICE EKSEU
Przełącznik kluczykowy NICE EKSEU

Jakie napędy będą działać przy takiej instalacji?

Jeśli tak będzie poprowadzona instalacja elektryczna, każdy napęd będzie można bez problemu podłączyć. Dotyczy to najbardziej popularnych modeli napędów występujących na polskim rynku, takich jak:

 • NICE ROBUS 400, ROBUS 600, ROAD 400, ROX 600
 • BENINCA BULL424, BULL5M, BULL624, BULL8M
 • CAME BX, BXV4, BXV6, BXV8
 • FAAC 740, 741, C720, C721
 • SOMMER STARTER, STARTER+, RUNNER , RUNNER+
 • i wiele innych.

Podsumowanie

 • Używaj dobrej jakości przewodów i wybieraj je zgodnie z przeznaczeniem.
 • Pozostaw odpowiedni zapas przewodu z każdej strony.
 • Jeśli słupki będziesz mieć murowane – przed zalaniem ich betonem wpuść rurkę w słupek z odpowiednimi przewodami. Osobną rurkę do przewodów do lampy i osobną na fotokomórki. Przewody do fotokomórek wypuść ze słupka na wysokości ok. 50cm nad ziemią i pozostaw odpowiedni zapas „montażowy”.
 • Pamiętaj, nawet jeśli dziś nie widzisz sensu w zakupie i montażu napędu do bramy to nie znaczy, że nie zmienisz zdania za jakiś czas – warto być przygotowanym na taką ewentualność.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

6 Replies to “Jakie przewody do napędu? Czyli instalacja elektryczna pod napęd bramy suwanej”

 1. Do bram warto stosowac kable przeznaczone do ukladania na zewnatrz i w ziemi: YKY, YKSY, podobnie sygnałowe powinny być do układania w ziemi.

  Nie powinno się używać przewodów przeznaczonych do układania w pomieszczeniach. Przewody nie są odporne na warunki atmosferyczne i po kilku latach będa problemy z izolacją.

  1. Nie, wg rysunku z rozdzielnicy tylko kabel zasilający (oznaczony na rysunku kolorem czerwonym i opisanym 3×1,5mm2) do miejsca montażu napędu. Z napędu idzie reszta przewodów.

  2. Nie. Zależy co chcesz mieć przy bramie. Jeżeli chcesz mieć bramę i oświetlenie musisz sobie pociągnąć 2 kable zasilające ziemne 3×1,5 i tzw skrętkę do domofonu. To jest podstawa. Potem musisz zdecydować jaki domofon chcesz mieć i jakie opcje bramy czy otwierana z domofonu czy nie. Jeżeli chcesz mieć otwierana z pomieszczenia w domu musisz sobie pociągnąć 2 zylowy kabel ziemny ze stacji bramowej (domofonu na zewnątrz) do napędu bramy. Do fotokomórek musisz położyć przewody od napędu bramy najlepiej taki sam 4×0,5 po obu stronach bramy tzn na slupek lewej strony jeden i drugi po prawej strony bramy. Przewody muszą być osobno prowadzone od napędu bramy. I na koniec jeżeli chcesz lampę przy bramie to przewód 2×0,75 przejechać na górę słupka i to wszystko.

  1. Można, tylko sprawdź czy tak grube przewody da się wpiąć do gniazd fotokomórki. Bardzo często zaciski fotokomórek są zbyt małe i przewody 1,0mm2 mogą się zwyczajnie nie zamieścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jesteśmy na Facebooku

Oferta Bram Stal

Domofony

do mieszkań, domów i firm

Inteligentny dom

najnowsze technologie

SERWIS

i naprawy gwarancyjne

Szybki kontakt

 • +48 502-552-402
 • +48 505-133-371
 • +48 788-053-846
 • info@e-bramstal.pl

Ostatnio na blogu

 • Informacje ,

Czym są te sceny?

Scena – spotykamy się z tym określeniem bardzo często czytając opisy, słuchając lub oglądając relacje dotyczące nowości w tematyce inteligencji…